İnşaat Malzemeleri

İnce İnşaat Malzemeleri Nelerdir

İnce inşaat malzemeleri, inşaatların ince işler imalatı olarak isimlendirilen işlerinde kullanılan malzemelerdir.

İnce işler malzemeleri genellikle yapıların yapısal sistemi üzerinde kaplama olarak kullanılan malzemeler olup yapının mimari öğelerini oluştururlar.

Kullanım mantığı olarak tesisat, kablo, boru, bina taşıyıcı elemanları, konstrüksiyonlar, ısı, su, ses, yangın izolasyonu, çelik yapı elemanları gibi binanın sistemine ait malzemelerinin gizlenmesi ve son kullanıcı ile temasını kesmek için bu imalatlar yapılırlar.

Bazen ara bölücü duvar elemanları ince işler malzemesi olarak değerlendirilirken bazen kaba işler malzemesi olarak tanımlanabilirler.

Sanırım kaba ve ince inşaat terimleri dilimizde estetik, hata oranı değerlendirilerek oluşturulmuş kavramlardır. Örneğin kaba inşaat olarak nitelenen beton kalıp işlerinde, duvar örülmesinde 1-2 cm hatalar kabul edilebilirken, ince işler imalatlarında sıva, saten, şap, seramik gibi, hata kabul miktarları 0,5 cm altına düşmektedir. Hatta mm bazında hatalar kabul edilmektedir. Konu ustaların kaba ve ince çalışmasıyla ilgili düşünebilirsiniz. Bu konunun literatür karşılığı olabilir fakat ben inşaat içinde kullanılan şekliyle aktarmak istedim.

Tuğla, Gazblok, kaba sıva, alçı sıva, saten sıvalar, hazır şaplar, seramik , granitler , mermer kaplamalar, asma tavanlar, alçıpan işleri, boyalar, kapı ve doğramalar, parkeler, süpürgelikler, mantolamalar ince işler kalemleridir.

Diğer inşaat malzemeleriyle ilgili inşaat malzemeleri yazımıza göz atmanızı rica ederim.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı