İnşaat Malzemeleri

İnce İnşaat Malzemeleri Nelerdir

İnce inşaat malzemeleri, inşaatların ince işler imalatı olarak isimlendirilen işlerinde kullanılan malzemelerdir.

İnce işler malzemeleri genellikle yapıların yapısal sistemi üzerinde kaplama olarak kullanılan malzemeler olup yapının mimari öğelerini oluştururlar.

Kullanım mantığı olarak tesisat, kablo, boru, bina taşıyıcı elemanları, konstrüksiyonlar, ısı, su, ses, yangın izolasyonu, çelik yapı elemanları gibi binanın sistemine ait malzemelerinin gizlenmesi ve son kullanıcı ile temasını kesmek için bu imalatlar yapılırlar.

Bazen ara bölücü duvar elemanları ince işler malzemesi olarak değerlendirilirken bazen kaba işler malzemesi olarak tanımlanabilirler.

İnşaat işlerinde inşaat malzemesi kalitesine önem verilmelidir.

Sanırım kaba ve ince inşaat terimleri dilimizde estetik, hata oranı değerlendirilerek oluşturulmuş kavramlardır. Örneğin kaba inşaat olarak nitelenen beton kalıp işlerinde, duvar örülmesinde 1-2 cm hatalar kabul edilebilirken, ince işler imalatlarında sıva, saten, şap, seramik gibi, hata kabul miktarları 0,5 cm altına düşmektedir. Hatta mm bazında hatalar kabul edilmektedir. Konu ustaların kaba ve ince çalışmasıyla ilgili düşünebilirsiniz. Bu konunun literatür karşılığı olabilir fakat ben inşaat içinde kullanılan şekliyle aktarmak istedim.

Tuğla, Gazblok, kaba sıva, alçı sıva, saten sıvalar, hazır şaplar, seramik , granitler , mermer kaplamalar, asma tavanlar, alçıpan işleri, boyalar, kapı ve doğramalar, parkeler, süpürgelikler, mantolamalar ince işler kalemleridir.

Diğer inşaat malzemeleriyle ilgili inşaat malzemeleri yazımıza göz atmanızı rica ederim.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Kapalı

Mail Grubuna Katıl
Join Newslater

Mail grubumuza başarı ile eklendiniz. You have successfully subscribed to the newsletter

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin. There was an error while trying to send your request. Please try again.

İnşaat Şantiye Yapı ve Proje, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, güncellemeler ve pazarlama sağlamak için kullanacaktır. - We will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.