İnşaat MalzemeleriSponsor İçerik

Rondela Nedir Nerelerde Kullanılır?

Rondelalar, sürtünmeyi azaltmak, sızıntıyı önlemek, yalıtmak, gevşemeyi önlemek veya basıncı dağıtmak için bir somunun, bir aks yatağının veya bir mafsalın altına yerleştirilmiş metal veya metal olmayan malzemeden disklerdir. Çeşitli uygulamalar için birçok farklı rondela vardır. Bağlantı elemanlarını sabitlemek için kilit pulları kullanılır. Yaylı rondelalar, iki yüzey arasında bir yük taşıma mekanizmasıdır. Diğer yaygın rondela çeşitleri arasında düz rondelalar, C rondelalar, D şekilli rondelalar, gömme veya son rondelalar, çamurluk rondelaları, SAE rondelaları, tork rondelaları ve omuz rondelaları bulunur. Yaylı rondela nedir ve yaylı rondela çeşitleri nelerdir? Kilit rondela nedir nerelerde kullanılır?

Yaylı Rondelalar

Yaylı rondela nedir nerelerde kullanılır? Bazen disk yay olarak adlandırılan yaylı rondela, mekanik yeteneklerini malzemenin benzersiz profiline borçludur. Rondelanın düzensizlikleri, orantılı bir dirençle sıkıştırılarak önceden yansıtılan şekillerine geri dönerler. Yaylı rondela, montaj gerilimini sürdürmesi, malzemelerdeki genişleme veya daralmayı telafi etmesi veya aralıklı şok yüklerini emmesi ve dinamik yükler altında kontrollü bir reaksiyon sağlaması için bir parçaya ihtiyaç duyulan uygulamalarda kullanılır. Yaylı rondela çeşitleri nelerdir?

Belleville rondelaları, küçük sapmalarla yüksek yükleri destekleyebilir. Yük ve sapma kapasitesi, yükseklik veya kalınlık oranına bağlıdır. Bunlar termal genleşme uygulamalarında yaygındır. Dalgalı rondelalar, orta düzeyde yük kapasitesi ve sapma sunar ve tipik olarak yastıklar veya ara parçalar olarak kullanılır. Bunların rondela içinde birden fazla dalgası vardır. Yaylı rondelalar, rondelanın sapma aralığını ve yük kapasitesini tanımlayan bir özellik olan bir yay oranına sahiptir. Sapma ve yük değerleri; yaylı rondelalar seri veya paralel konfigürasyonlarda istiflenerek değiştirilebilir.

Kilit Rondelası

Kilit rondela nedir? Kilit rondelası, dönme veya sürtünmeyi kaybetme eğilimi olan bağlantı elemanlarını sabitlemek için tasarlanır. Birkaç farklı kilit rondelası olmasına ve her biri belirli bir bağlantı elemanı veya uygulamayla kullanılmak üzere tasarlanmış olmasına rağmen, hepsi aynı prensip altında çalışır. Rondela, bir yük uygulamak, kısmen deforme olmak ve bir bağlantı elemanını yerine kilitlemek için tasarlanmıştır. Kilit rondelasının ayrık bir bobini veya dişleri, tutturucunun başına ve başka bir düz yüzeye ısırır. Bazı uygulamalarda, tutturucunun bağlandığı düzeneği deforme etmeden yükü eşit bir şekilde dağıtmak için düz bir rondela ile birlikte yerleştirilir.

Dış dişli rondelalar, dış çap boyunca rondelanın yüzüne belirsiz bir açıyla hizalanan birkaç dişe sahip silindirik bir iç çapa sahiptir. Geniş başlı bağlantı elemanları ile kullanılmak üzere tasarlanır. Sabitlendiğinde, dişler sıkıştırma kuvvetine direnirken bir yüzeyi ısırır. İç dişli kilit pulları, rondelanın yüzüne belirsiz bir açıyla hizalanan, iç çap boyunca birkaç dişe sahip silindirik bir dış çapa sahiptir. Sığ başlı bağlantı elemanları ile kullanılmak üzere tasarlanır. Sabitlendiğinde, dişler sıkıştırma kuvvetine direnirken bir yüzeyi ısırır.

Yaylı rondelalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve tedarik etmek için Akar Rulman web sitesini ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Kapalı

Mail Grubuna Katıl
Join Newslater

Mail grubumuza başarı ile eklendiniz. You have successfully subscribed to the newsletter

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin. There was an error while trying to send your request. Please try again.

İnşaat Şantiye Yapı ve Proje, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, güncellemeler ve pazarlama sağlamak için kullanacaktır. - We will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.