Mekanik, Elektrik, IT, LETSponsor İçerik

Yüz Tanıma Teknolojileri ve Kullanım Alanları

Yüz tanıma teknolojileri, yüz tanıma işlemi sırasında önceden belirlenmiş yüz tanıma algoritmaları ile işlem yapar. En kısa tanımıyla her yüz tanıma işleminde yüz algılama işlevi gören sistemlere yüz tanıma sistemleri adı verilir. Bunun yanı sıra yüz tanıma sistemi nasıl çalışır denildiği zaman, yüzde yer alan burun, dudak ve diğer noktaların yüz tanıma algoritmaları ile algılaması sonucunda çalışan bir sistem olarak bilinir.

Sistem belli standartlar çerçevesinde yüz algılama işlemlerini gerçekleştirir. Bu standartlar yüz tanıma sistemleri içerisinde geçmişe yönelik ya da canlı kayıtlar üzerinden olabilmektedir.

Sistem tüm bunların haricinde yüz tarayıcı ile çalışmasını sürdürür. Akıllı telefon ve diğer pek çok alanda yüz tarayıcı sistemlerinin yer aldığı bilinir. Bu yüz tanıma yazılımı, gelişmiş bilgilerle inceleme yapar ve kurumlar tarafından daha önceden hazırlanmış olan listeye aksi bir durum yaşandığı takdirde tespit eder.

Doğruluk oranının da oldukça önemli olduğu bu sistemde yer alan yüz tanıma yazılımı, doğruluk oranını şirket ya da kurumlara verir. Böylece yüz tanıma sistemi nasıl çalışır denildiğinde bu noktada net bir cevap bulunmuş olur. Manuel olarak da kullanılan yüz tanıma sistemleri, tüm bunlar haricinde biyometrik yüz tanıma sistemlerini de içerisinde barındırır. Bu biyometrik yüz tanıma sistemleri kişiyi daha ayrıntılı bir şekilde göstermeye yarar. Bunların yanı sıra yüz tanıma sistemi fiyatları da ayrı bir konudur. Yüz tanıma sistemi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için Sensormatic ulaştığınız takdirde bilgi vermektedir.

İris Algılama Sistemleri Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir diğer tanıma yöntemi olan iris tanıma sistemleri ise iris tanıma ve algılama içerisinde yer alır. En güvenli çözüm yollarından biri olarak bilinen iris tanıma, teknolojik olarak çok profesyonel bir şekilde ilerler. Bu iris tanıma sistemleri, herkeste özel olarak bulunan iris tabakasının tanınmasını sağlar. Diğer sistemlere nazaran kopyalanmaz ve bu göz tanıma sistemi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğinin bu olduğu bilinir. Bahsi geçen bu göz tanıma sistemi özellikleri ve faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Bu sistem ile birlikte iris kopyalandığından dolayı hata oranı çok düşüktür.
  2. Hijyenik olan bir sistemdir, kullanıcı hiçbir şeye dokunmaz ve bu şekilde tanıma işlemi gerçekleşebilir.
  3. Elde edilen görüntüler şifrelenir ve irislere özel bir imza haline gelir. Bu sebepten dolayı kişisel veriler güvenli bir şekilde saklanır.

Bir diğer konu da iris tanıma sistemleri fiyatları olarak bilinir. Bu iris tanıma sistemleri fiyatları kullanıcının isteğine göre değişiklik gösterebilir. Sensormatic firması uygun fiyat hakkında bilgi vermektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Kapalı

Mail Grubuna Katıl
Join Newslater

Mail grubumuza başarı ile eklendiniz. You have successfully subscribed to the newsletter

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin. There was an error while trying to send your request. Please try again.

İnşaat Şantiye Yapı ve Proje, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, güncellemeler ve pazarlama sağlamak için kullanacaktır. - We will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.