Mekanik, Elektrik, IT, LET

Şantiye MEP Kısaltmasının Anlamı – Mekanik, Elektrik, Tesisat

MEP kısaltması Mechanical, Electrical, Plumbing (Mekanik, Elektrik, Tesisat) kelimelerini baş harflerinden oluşmaktadır.

Türkçe karşılığı Mekanik, Elektrik, Tesisat kelimeleridir. Mekanik ve Tesisat Disiplinleri Makine Mühendisleri, Elektrik Disiplini Elektrik Mühendisleri tarafından koordine edilmektedir.

Yabancı literatürde;

Mekanik Alanı

Havalandırma, Isıtma, Soğutma kanal sistemleri ve sisteme bağlı ekipmanların (Fancoil, Damperler, Otomasyon, klima santralleri, AHU, fan vb.) kapasite hesabı, tasarım ve montajıyla ilişkilidir.

Tesisat Alanı

Sıcak, Soğuk, Pis Su, Temiz Su, Hidrant, Yangın Söndürme, Yağmur Suyu, Drenaj, Sulama, Altyapı Tesisatı, borulama Sistemleri ve sisteme bağlı ekipmanların (Pompa, Kazan, Boiler, Eşanjör vb.) kapasite hesabı, tasarım ve montajıyla ilişkilidir.

Elektrik Alanı

Yüksek, Orta, Alçak, Zayıf Akım Sistemleri ve sisteme bağlı ekipmanların (Trafo, Transformatör, Hücre, Pano, Hatlar, Busbar vb. ) kapasite hesabı, tasarım ve montajıyla ilişkilidir.

 

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Kapalı

Mail Grubuna Katıl
Join Newslater

Mail grubumuza başarı ile eklendiniz. You have successfully subscribed to the newsletter

Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin. There was an error while trying to send your request. Please try again.

İnşaat Şantiye Yapı ve Proje, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, güncellemeler ve pazarlama sağlamak için kullanacaktır. - We will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.