İnşaat

Teknik Ofis Planlaması

Her şantiyenin mutlaka olmazsa olmazı Teknik ofis ekipleridir. İnşaat işlerinin planlanması, fiyatlanması, dökümanlaştırılması, raporlanması ve ödenmesi gibi konular teknik ofisler tarafından gerçekleştirilir. Proje büyüklüklerine göre teknik ofis kapsamı artıp azalabilir, ekip ve organizasyon şekli değişebilir.

Teknik Ofis’ten > Teknik Müdürlüğe

İnşaat firmaları büyüdükçe, ihtiyaçlar arttıkça, teknik ofislerin kapsamları değişmektedir.  “Teknik Ofis” tanımı yerine “Teknik Müdürlük” tanımının kullanılmasının daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyim. Her geçen sene inşaat sektörü geliştikçe, inşaat firmaları yurt dışına açılmaya başladıkça Teknik Ofislerin üzerine düşen görevlerin gittikçe arttığı görülmektedir. Eskiden Proje Müdürleri şantiyelerin tek sorumlusu iken, projeler büyüdükçe Patronlar ve Organizasyon yöneticileri tarafından kısıtlamalara maruz kalmış ve eski sorumlulukları paylaşılmıştır. Bu süreç içerisinde Teknik Ofisler nitelilikleştirilerek üzerindeki sorumluluklar arttırılmıştır. Organizasyon yapısı olarak Merkez ve Şantiye olarak Teknik Müdürlükler bölümlendirilmiştir.

 

İnşaat Projesi = ” Finansman + Zaman + Yapılabilirlik + Ölçeklendirme + İnsan Kaynağı + İşgücü + Alt Yüklenici + İmalatçı + Malzeme + Stok + Lojistik + Ekipman + Metod +  Talep + Döküman + Projelendirme + Detaylandırma + Kalite + Demirbaş + Makine + Mimarlık + Mühendislik + Koordinasyon + İnşaat Sahası + Çevre + İşveren + Resmi İdareler + Mevzuat + Şartname + Sözleşmeler + Onay + Teslimat ” yönetimi ve koordinasyonlarının bütünüdür.

 

İnşaat Projesine ait tüm hususların para – zaman ilişkisi Teknik Ofisler tarafından takip edilmekte ve Proje yönetimlerine ve Patronlara raporlanmaktadır.

 

Teknik Ofis Birimleri

İnşaat firmaları büyüdükçe teknik ofis kapsamları değişmektedir.  Aşağıda Teknik ofis birimlerine yer verilmiştir.

Sözleşme, İhale, Teklif

Hakediş ve Kesin Hesap

Planlama, Bütçe ve Raporlama

Talep, Satınalma ve  Teklif

Proje Koordinasyon

Döküman Kontrol ve Arşiv

Muhasebe, Ambar, Lojistik ve Gümrükleme

Dizayn, Proje Kontrol ve Takip

Bim

Erp

Kalite Kontrol

Proje Teslim

Puantör, İdari İşler, Raportör

Denetim Birimleri

 

Teknik Ofis Kadroları

Teknik Ofis Müdürü

Teknik Ofis Şefi

Teknik Ofis Mühendisi

Teknik Ofis Mimarı

Teknik Ofis Teknikeri

Teknik Ofis Sorumlusu

Teknik Ofis Döküman Sorumlusu

Teknik Ofis Personeli

 

Merkez Teknik Ofis

Şantiye Teknik Ofis

Alt Yüklenici Teknik Ofisleri

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı